Zdecydowana większość ludzi lubi sport. Wszelkiego rodzaju gry zespołowe, poranny jogging czy ćwiczenia na siłowni to jedynie kropla w morzu w tej szeroko pojętej dziedzinie. Niektórzy wolą jednak nieco bardziej ekstremalne zajęcia, które podnoszą poziom adrenaliny i na długo zapadają w pamięć. Jedną z tego typu aktywności są skoki spadochronowe.

Skoki spadochronowe dla początkujących

W przypadku braku doświadczenia wykonuje się tak zwane skoki tandemowe (inaczej zapoznawcze), które charakteryzują się tym, że pasażer jest przypięty specjalną uprzężą do instruktora. Nie wymagane są w tym wypadku żadne badania ani kursy teoretyczne. Tuż przed wykonaniem skoku tandemowego pasażer jedynie przechodzi krótkie, kilkunastominutowe przeszkolenie, z którego dowiaduje się między innymi o istniejącym niebezpieczeństwie utraty zdrowia lub życia czy o braku możliwości udzielenia pomocy podczas lotu.

Skoki tandemowe są wykonywane z 3000-4000 metrów. Z takiej wysokości można liczyć na około 35-45 sekund spadania z prędkością oscylującą wokół 200 km/h. W przypadku lądowania nie wymagana jest wysoka sprawność fizyczna skoczka ze względu na fakt, iż jest ono miękkie. Ciekawostką jest to, że skoki tandemowe mogą być wykonywane nawet przez dzieci i niepełnosprawnych.

Przeciwwskazania do wykonywania skoków spadochronowych

Mimo, iż zdecydowana większość ludzi może bez problemu skakać ze spadochronem, istnieje kilka przeciwwskazań zdrowotnych, których z pewnością nie należy lekceważyć.

Osoby posiadające poważniejsze schorzenia kręgosłupa czy wszelkiego rodzaju kontuzje uniemożliwiające uprawianie jakichkolwiek sportów powinny bardzo poważnie zastanowić się zanim zdecydują się na skok.

Przeciwwskazaniami są również osteoporoza, poważne problemy z układem oddechowym bądź krwionośnym, a także epilepsja. Oczywiście istnieje także zakaz wykonywania skoków dla osób, które są pod wpływem środków odurzających.

Niezwykłe doznania podczas lotu

Skoki spadochronowe dają możliwość niezapomnianych doznań i zdecydowanie są przeznaczone dla osób kochających życie i przygody. Nic więc dziwnego, że ogromna ilość ludzi decydujących się na swój pierwszy skok tandemowy, po jakimś czasie wraca po dawkę kolejnych niesamowitych wrażeń.

Z pewnością jest to również sport dla odważnych, gdyż wiąże się z pokonywaniem własnych barier, a także z pewnym ryzykiem. Jednak ilość ludzi biorących udział w tej przygodzie pokazuje, że doznania z nią związane są absolutnie nieporównywalne z niczym innym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here