Nie bez przyczyny mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka – zwierzę to jest powszechnie znane ze swojej lojalności i oddania właścicielowi. Bez wątpienia jest to również obowiązek, ale taki, który za dobrą opiekę odpłaci się bezgraniczną miłością. Jeżeli chcemy wprowadzić do swojego życia odrobinę więcej aktywności i mnóstwo radości, adopcja bądź kupno psa będzie doskonałym pomysłem. W przypadku zdecydowania się na zakup zwierzaka warto zwrócić uwagę na to, by wziąć go z zarejestrowanej hodowli – daje to pewność, że pies nie pochodzi ze związku kazirodczego, więc jest mniej obciążony ewentualnymi chorobami genetycznymi, faktycznie jest rasowy, a nie tylko w typie rasy, oraz dorasta w odpowiednich warunkach. Przed wyborem jakiego szczeniaka chcemy kupić, powinno się poczytać o usposobieniu, pielęgnacji i potrzebach podobających nam się ras, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W przypadku adoptowanych piesków, które zazwyczaj są kundelkami, trudniej przewidzieć charakter zwierzaka, ale konsultacja z weterynarzem może rozwiać wątpliwości co do wielkości (jeśli przygarniamy szczeniaka) i sposobu pielęgnacji sierści.

Jak karmić szczeniaka?

jak karmić szczeniakaJeśli już mamy w domu szczeniaka, musimy go czymś nakarmić. Dieta takiego malucha wygląda nieco inaczej niż dieta dorosłego psa. Więc jak karmić szczeniaka, żeby prawidłowo się rozwijał?

Niezwykle istotne jest to, żeby nie podawać szczeniakom karmy dla psów dorosłych. Wynika to z tego, że w karmach dla dorosłych czworonogów jest mniej minerałów, witamin, zawierają również mniejszy procent tłuszczy, ponieważ dorosły pies ma mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż szczeniak – to z uwagi na to, że już nie rośnie, więc w jego organizmie nie zachodzi tyle reakcji, do których niezbędne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe i wiele innych składników. Karma dla szczeniaka powinna zawierać co najmniej 10% tłuszczu w suchej masie.

Również ilość białka, którą należy dostarczać dorosłemu psu i szczeniakowi jest różna – dla najmłodszych szczeniąt, dopiero co odstawionych od mleka matki (takie jednak rzadko się kupuje) pokarm powinien zawierać około 33% białka w suchej masie; z kolei u psów dorastających około 25%.

Niezwykle istotne jest również dostarczanie szczeniakom wapnia i fosforu – dodatkowym utrudnieniem jest to, że każdy psiak wchłania te elementy w różnym stopniu z przewodu pokarmowego. W przypadku wapnia należy uważać, żeby nie było go zbyt wiele, ponieważ młode psiaki wchłaniają ten pierwiastek biernie, czyli niemal dokładnie w stu procentach. Nadmiar wapnia może z kolei doprowadzić do zaburzeń szkieletowych, co tyczy się szczególnie szczeniąt ras dużych – ich zakres optymalnego poziomu wapnia w karmie jest węższy (0,7-1,2% w suchej masie pokarmu) niż szczeniąt ras małych (0,7-1,7% w suchej masie pokarmu). Istotny jest również stosunek wapnia do fosforu, który u szczeniąt ras dużych powinien wynosić maksymalnie 1,5:1, a u ras średnich i małych 1,8:1.

Karmy wysokiej jakości

Karmy wysokiej jakościWysokiej jakości karmy dla szczeniąt (osobne dla ras dużych, średnich i małych, a czasem nawet dla konkretnych ras) mają zbilansowany skład, dzięki czemu psiak wyrośnie zdrowy. Jeżeli jednak chcemy urozmaicić dietę zwierzaka, warto najpierw dowiedzieć się, co wolno mu podawać, a czego nie. Szczeniakowi nie powinien dostawać surowego i przyprawionego mięsa, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Należy unikać również mięsa, które niekoniecznie jest świeże. Nie należy karmić młodego psiaka mięsem kurczaka, ponieważ może ono zawierać drobne kosteczki, które nie dość, że źle wpływają na zęby, to jeszcze obciążają układ trawienny. Podobnie wygląda to w przypadku podawania ryb.

Oczywiście trzeba też wystrzegać się karmienia słodyczami czy owocami

Warto delikatnie namaczać karmę szczeniaka, żeby była lekko wilgotna, ponieważ ułatwia mu to jedzenie. Jest to jednak tylko dodatek do prawidłowego karmienia.

Trzeba uważać, żeby nie przekarmić psa, dlatego należy wiedzieć, jak często podawać mu jedzenie. W przypadku szczeniąt między szóstym a ósmym tygodniem życia należy podawać dawkę pokarmu podzieloną na 5-6 porcji. Później częstotliwość się zmniejsza – trzymiesięczny szczeniak je cztery porcje, pięciomiesięczny trzy, a powyżej siódmego miesiąca można podawać jedną lub dwie porcje w ciągu doby. Warto mieć jednak na uwadze, czy nasz pies należy do ras małych, średnich czy dużych, ponieważ osiągają one dorosłość w różnym czasie, co również wpływa na częstotliwość podawania posiłku.
Można również pokusić się o dodatkową suplementację witaminami, ale warto skonsultować to z weterynarzem, żeby nie zrobić krzywdy szczeniakowi. Z kolei w kwestii nie samej karmy, ale czasu jej podawania – nie należy robić tego bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym.

Wiedza, jak karmić szczeniaka, jest niezwykle istotna dla jego prawidłowego rozwoju, a w związku z tym całego życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here