Żyjąc w czasach, kiedy mamy stały kontakt z urządzeniami elektrycznymi, które negatywnie wpływają na nasz wzrok jesteśmy cały czas narażeni na pogorszenie narządu wzroku. Wszystko za sprawą emitowanego przez nie niebieskiego światła. Długotrwałe narażenie oczu na takie światło przyczynia się do ich zmęczenia, zaburzenia akomodacji oka, a także doprowadza do suchości oczu. Poza tym światło niebieskie zakłóca sen, a także przyczynia się do pojawienia się bólów głowy. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/niebieskie-swiatlo-jak-chronic-oczy-siedzac-przed-komputerem/ 

Światło niebieskie – czym jest? 

Światło słoneczne składa się z czerwonego, żółtego czystych pomarańczowego, niebieskiego, zielonego, Indygo i fioletowego światła. Po połączeniu staje się światłem białym, które widzimy. Każdy z tych rodzajów świateł posiada inną energię oraz długość fali. Promieniowanie czerwone najdłuższa długość fali i mniej energii. Z drugiej strony, promieniowanie niebieskie posiada krótszą długość fali, a zarazem więcej energii. Światło, która wygląda na białe, może mieć duży niebieski składnik, który naraża oko największą długość fali z niebieskiego końca wydma. Największym źródłem niebieskiego światła jest światło słoneczne. Jednak istnieje dużo więcej źródeł niebieskiego światła. 

Takimi źródłami są: 

  • żarówki LED
  • telewizory LED z płaskim ekranem
  • światło fluorescencyjne
  • żarówki CFL
  • monitory komputerowe, smartfony oraz tablety 

Ekspozycja na niebieskie światło, które otrzymana jest ekranów komputerów, smartfonów czy tabletów jest niewielka w porównaniu z ilością ekspozycji ze słońca. Jednak istnieje obawa o długoterminowe skutki ekspozycji ekranu ze względu na jego bliskość oraz czas przy nim spędzony. Najgorszym faktem jest to, że oczy dzieci pochłaniają więcej niebieskiego światła, niż dorośli z ekranów urządzeń cyfrowych. 

Jak światło niebieskie wpływa na organizm? 

Światło niebieskie posiada korzystny wpływ na zdrowie. Niebieskie światło jest potrzebne dla dobrego zdrowia, ponieważ zwiększa płynność, wspomaga pamięć i funkcje poznawcze, a także podnosi nastrój. Co więcej niebieskie światło reguluje rytm dobowy, czyli naturalny cykl budzenia i znów organizmie. Ekspozycja na światło niebieskie w ciągu dnia pomaga utrzymać zdrowy rytm dobowy, jednak zbyt duża ekspozycja na światło niebieskie, a szczególnie późno w nocy za pośrednictwem komputerów i smartfonów może zakłócać z jego budzenia i snu, co doprowadza do problemów ze snem i zmęczeniem w ciągu dnia. 

Mała ekspozycja na światło słoneczne u dzieci może mieć znaczny wpływ na wzrost oraz rozwój oczu, a także narządu wzroku. Czyste badania wykazujące niedobór ekspozycji na niebieskie światło mogą przyczyniać się na rozwój krótkowzroczności. 

Z drugiej strony światło niebieskie ma również negatywny wpływ na organizm. Widoczne światło niebieskie przechodzi przez rogówkę oraz soczewkę, podzielę się radość siatkówki. Takie światło może wpływać na widzenie i przyczyniać się do przedwczesnego starzenia się oczu. 

Zobacz też: http://www.ubiesa.pl/starczowzrocznosc-czy-jest-nieunikniona-konsekwencja-starzenia-sie-oczu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here