Lato to okres, w którym chętniej otwieramy okna oraz uchylamy drzwi balkonowe, by wpuścić do środka domu świeże powietrze. Niestety, wraz z nich do wnętrza dostają się insekty. Muchy oraz komary są uciążliwe. Mogą popsuć wieczór, a także zakłócić spokojny sen. W walce z insektami pomocne są moskitiery. Uniemożliwią one owadom dostanie się do wnętrza mieszkania, gdy będziemy chcieli otworzyć lub uchylić okno i drzwi. Co warto widzieć o moskitierach?

Moskitiera – co to jest?

Pod nazwą moskitiera skrywa się osłona wykonana z gęstej siatki, którą umieszcza się w drzwiach lub oknach. Odpowiednia gęstość uniemożliwia insektom dostanie się do wnętrza domu. Moskitiery mogą być wykonane z poliestru, bawełny, włókna szklanego lub nylonu. Materiały te odporne są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym promieniowania słonecznego, deszczu oraz wysokiej i niskiej temperatury. Moskitiery występują w dwóch podstawowych wariantach – modele ramkowe, otwierane i przesuwne.
Moskitiery okienne, czyli ramkowe montowane są we framugach okien lub w drzwiach balkonowych. Rozmiar takiej moskitiery należy dopasować dokładnie do wymiarów okien lub drzwi. Profile z aluminium zapewniają trwałość i odpowiednie dopasowanie do ościeżnic. Najczęściej montuje się je jedynie na okres ciepły.
Alternatywą są moskitiery otwierane. Świetnie sprawdzają się one przez cały rok. Nie ma więc konieczności ich montażu i demontażu przed oraz po sezonie. Tego typu moskitiera wyposażona jest w magnesy oraz uchwyty do otwierania. Dzięki magnesom można zamykać i otwierać materiał, a tym samym swobodnie wchodzić i wychodzić z mieszkania. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w drzwiach balkonowych.
Innym rodzajem są moskitiery przesuwne. Stosuje się je w przypadku większych powierzchni, w tym drzwi balkonowych i tarasowych typu przesuwnego. Moskitiera może być wyposażona w pojedyncze skrzydło lub dwa skrzydła. Model ten wyposażony jest w prowadnice, które umożliwiają przesuwanie skrzydeł. Świetnym rozwiązaniem także są moskitiery nad łóżko.

Jak czyścić moskitiery?

Aby moskitiery posłużyły przez kilka sezonów, konieczne jest ich czyszczenie. Na materiale osadzają się różnego typu zabrudzenia, które warto regularnie usuwać. W tym celu wystarczy dokładnie umyć moskitierę wodą z dodatkiem mydła, a następnie spłukać czystą wodą. Producenci najczęściej zalecają unikać używania detergentów do czyszczenia materiału moskitiery.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here