Ślub w plenerze jest marzeniem niejednej panny młodej, która chciałaby przeżyć ślub rodem z najpiękniejszej bajki bądź ze snu. Świeże powietrze, harmonia, śpiew ptaków i kwiaty. W głowie od razu rodzi się pytanie o to, czy coś takiego w ogóle jest możliwe do zrealizowania w Polsce? Okazuje się, że jest! Niestety jak możemy się domyślić koszt takiego ślubu jest dużo większy od tego w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego. 

Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/slub-w-plenerze/

Czy w Polsce możliwa jest ceremonia zaślubin poza Urzędem Stanu Cywilnego?

Zapewne wiele razy podczas oglądania filmu romantycznego w momencie gdy główni bohaterowie pobierali się i brali ślub w plenerze w oczach pojawiały się iskierki. Jest to z pewnością forma ślubu, która jest marzeniem wielu kobiet. Okazuje się, że jest to możliwe do wykonania w Polsce, ale trzeba się wiele namęczyć gdyż wymaga to wiele załatwiania. O ile jeszcze ze ślubem cywilnym nie ma dużego problemu. Zazwyczaj kierownik urzędu nie ma nic przeciwko, żeby ślub odbył się poza murami. Za to jeżeli chodzi o ślub kościelny sprawa nieco się komplikuje.

Jak jest w przypadku ślubu kościelnego

Jeżeli chodzi o ślub kościelny zdecydowanie trudno jest ze spełnieniem marzenia o ślubie w plenerze. Ceremonia religijna jest bowiem trudniejsza do odprawienia w polowych warunkach niż ta świecka. Nie można jednak całkowicie skreślać swojego marzenia i warto spróbować. Jest to trudne, ponieważ ma to związek z Kodeksem Prawa Kanonicznego, w który jasno mówi:

Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej

Dalej czytamy w kanonie 1118:

§1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym. W innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza

Nie jest to jednak nic straconego, ponieważ pojawia się jeden fragment, który mówi, że można wziąć ślub w innym miejscu niż w kościele. 

§2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.

§3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

Tak naprawdę jest to kwestia do omówienia z kapłanem. To o podejmuje główną decyzję. Jeśli wyrazi zgodę na odprawienie uroczystości zaślubin w innym miejscu niż kościół będzie można powiedzieć, że przyczynił się do spełnienia marzenia dotyczącego najpiękniejszego dnia życia. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here