Własnoręczne napisanie dokumentu, który jest następnie kierowany do właściwego urzędu, może być kłopotliwe dla osób, które nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia. Dlatego wskazuje się, że optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie z pomocy prawnika. Nie zawsze jednak jest to konieczne, bowiem pewne dokumenty – na przykład proste wnioski i podania – są relatywnie proste i nie wymagają ingerencji specjalisty z dziedziny prawa. Konieczne jest jednak dysponowanie wiedzą na temat tego, jak pisać podanie, aby spełniało ono wszelkie wymogi formalne.

Jak pisać podanie?

Jak pisać podanieSwoistą podstawą jest podanie daty oraz stron. Pierwszą z nich jest oczywiście sam wnioskodawca. Niezbędne jest podanie danych adresowych, jak również innych informacji, które wymagane są przez prawo. Mowa tu przede wszystkim o numerze ewidencyjnym PESEL lub numerze dowodu osozana w dokumencie, jest organ administracji publicznej, do którego podanie jest kierowane. W tym zakresie nie istnieją ścisłe wytyczne, dlatego z powodzeniem wystarczające jest podanie nazwy urzędu.

W dalszej kolejności kluczowe jest sporządzenie osnowy wniosku bądź oświadczenia. Jest to część, która zawiera żądanie osoby składającej pismo. Ważne jest, iż z powodzeniem można używać języka potocznego – należy jednak do urzędników odnieść się kulturalnie, bez zbędnych złośliwości. Życzliwy ton może dużo zdziałać, dlatego zdecydowanie warto okazać szacunek już w samym piśmie. Każde oświadczenie powinno być nadto podpisane przez osobę, która je składa. Dobrym zwyczajem jest umieszczenie bieżącej daty obok parafki. Zdecydowanie ułatwia to pracownikom urzędu jednoznaczne określenie, iż podanie zostało wniesione w właściwym terminie.

Szerszy zakres informacji

Czasami przepisy szczególne wymagają podania szerszego zakresu informacji. W tym celu warto sporządzić opis stanu faktycznego danej sprawy. Pełną historię można napisać własnymi słowami, bez konieczności odwoływania się do słownictwa specjalistycznego. Od kilku lat obowiązuje zasada, w myśl której niezbędne jest wskazanie dowodów, które uprawdopodabniają opisany przebieg zdarzeń. W sytuacji, gdy ich przedstawienie nie jest możliwe, warto je zabezpieczyć na czas postępowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here