Obrazy pojawiają się w programie nauczania praktycznie zawsze. Dla niektórych uczniów ich interpretacja jest banalnie prosta, natomiast innym sprawia wiele kłopotów.

Jak napisać opis obrazu?

Opis obrazu może zawierać wiele elementów, jednak najprościej zacząć od przedstawienia tytułu pracy i jej autora. Następnie warto skupić się na sposobie wykonania dzieła, a mianowicie, czy było malowane farbami olejnymi, pastelami, bądź akrylem. Można również zwrócić uwagę na to w jaki kierunek wpisuje się dany obraz (np. impresjonizm, ekspresjonizm, symbolizm). Należy również zwrócić uwagę na kolory. Trzeba zaznaczyć, czy dominują barwy jasne czy ciemne, ciepłe czy zimne. Jeżeli różne kolory występują w innych częściach obrazu, warto wskazać poszczególne jego fragmenty wraz z opisem barw. Po dokładnym opisaniu barw należy skupić się na tym, co przedstawia obraz. Dobrym rozwiązaniem jest wskazanie w pierwszej kolejności obiektu znajdującego się w centralnej części obrazu, a następnie krótkie opisanie go. W następnej kolejności możemy przyjrzeć się bliżej pierwszemu planowi dzieła.

Jak napisać opis obrazu?Należy opisać obiekty znajdujące się na pierwszym planie oraz wskazać kolory dominujące na nim. Po opisie pierwszego planu trzeba zająć się drugim planem w analogiczny sposób. Jeżeli przedstawiliśmy kolorystykę dominującą na obrazie oraz obiekty na nim występujące, musimy zająć się tym, co mogą one symbolizować. W tym przypadku można sugerować się sytuacją epoki, z której pochodzi dzieło. Następnie warto opisać odczucia jakie wywołuje obraz u odbiorcy oraz czym są one spowodowane. W zakończeniu można podsumować swoje zdanie na temat pracy.

Należy pamiętać, że pisząc opis obrazu opisujemy głownie to, co widzimy. Przedstawione na obrazie obiekty, które mają określone znaczenie, często są w pewien sposób wyróżnione i związane tematycznie z epoką, w której powstała praca. Należy pamiętać, że interpretacja obrazu jest sprawą indywidualną odbiorcy, a to, że nasz opis odrobinę różni się od opisu kolegi nie jest niczym złym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here