Wyprawka dla kota – o czy warto pamiętać?

0
1161

Pojawiający się w domu kot to nie tylko wielkie szczęście, ale również odpowiedzialność. Zanim kot przestąpi próg naszego domu lub mieszkania, powinniśmy je wyposażyć w kilka gadżetów, które uprzyjemnią kotu, a także nam wspólne chwile. Poniższa lista nie jest całkowitym wyczerpaniem tematu, każdy kociak jest inny i należy uwzględnić jego indywidualne potrzeby.

  • Kuweta i żwirek

To najważniejszy z elementów wyprawki. W przeciwieństwie do psów, koty nie potrzebują długich spacerów. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kocich kuwet. Mogą one posiadać np. neutralizatory zapachów, lub daszek zapewniający kotu pewnego rodzaju intymność. Do kuwety nie zapomnijmy kupić żwirku. Do wyboru mamy m.in. żwirek niezbrylający się, silikatowy, a także roślinny. W szerokiej ofercie sklepów zoologicznych na pewno znajdziemy coś co przypasuje naszemu kociemu przyjacielowi. Pomocna może być również łopatka ułatwiająca czyszczenie kuwety.

  • Podkłady higieniczne i gazety

Pomimo posiadania kuwety wypełnione żwirkiem kot w początkowym okresie pobytu w naszym domu może mieć problem z kontrolowaniem swoich potrzeb. Warto zaopatrzyć się w chłonne podkłady higieniczne, które pozwolą nam obronną ręką przejść przez ten trudny czas.

  • Drapak

Pazury to jedna z wielu broni naszego kociaka. Ostrzenie ich o meble i sprzęty domowe nie jest zbyt dobrym pomysłem. Koci drapak możemy zarówno kupić, jak i wykonać samodzielnie. Jeżeli nie chcemy kupować dla naszego kota legowiska lub domku do spania, możemy zainwestować w drapak posiadający np. budkę umożliwiającą przebywanie w niej przez dłuższy czas.

  • Zabawki

Wędka z kolorową rybką, piłeczka, czy też inna zabawka na pewno przypadnie do gustu Twojemu kotu. Wybieraj jednak zabawki wykonane w  profesjonalny sposób i bezpieczne w użytkowaniu. Pamiętaj, że żadna zabawka nie zastąpi jednak kotu chwil spędzonych z Tobą!

  • Karma i miseczki

Najważniejszym elementem, o którym nie możemy zapomnieć jest oczywiście dobrana do potrzeb naszego kota karma. Odpowiednio zbilansowany pokarm pozwoli kotu rosnąć i prawidłowo rozwijać się bez przeszkód. Dla kotów możemy wybierać zarówno pokarm suchy (nazywany czasami granulatem), jak i karmę mokrą.

Naszą kocią wyprawkę możemy uzupełnić również o poradnik na temat wychowania kota. Pamiętajmy, że najważniejsze jest kilka pierwszych miesięcy życia kociaka oraz wybór odpowiedniego weterynarza oraz przychodni weterynaryjnej. Nie oznacza to jednak, że starsze koty niczego już się nie nauczą, wręcz przeciwnie uratowane ze schroniska koty bardzo często zaskakują nas swoją inteligencją!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here