Zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa służą do magazynowania większej ilości paliw, głównie oleju napędowego. Obok sektorów paliwowego i produkcji fabrycznej duże zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe wykorzystywane są w rolnictwie oraz w gospodarstwach domowych ogrzewanych olejem napędowym.
Zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy – podstawowe informacje techniczne
Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe to konstrukcje stalowe lub wykonane z odpornych na działanie paliw tworzyw sztucznych. Zbiornik dwupłaszczowy ma podwójne ściany, co stanowi zabezpieczenie przed wyciekiem zawartości na wypadek perforacji ścianki zbiornika. Wyciek paliw stwarza realne zagrożenie pożarowe. Ponadto paliwo, które przeniknie do podłoża może skazić glebę i wody podskórne.
Właściwym magazynem paliwa jest zbiornik wewnętrzny. Zbiornik zewnętrzny jest rodzajem osłony. Wielkość zbiornika zewnętrznego określają przepisy. Jego pojemność musi być większa, niż 110% pojemności zbiornika wewnętrznego.
Wszystkie dodatkowe elementy konstrukcji i wyposażenia zbiornika paliwowego dwupłaszczowego musza znajdować się w obrębie płaszcza zewnętrznego lub funkcjonować jako odrębny element zestawu.
Zbiorniki dwupłaszczowe paliwowe na posesji
Zakup dwupłaszczowego zbiornika paliwowego należy poprzedzić zapoznaniem się z normami prawnymi, które regulują kwestię posadowienia, montażu i eksploatacji dwupłaszczowych zbiorników na paliwa. Kupując zbiornik należy sprawdzić, czy posiada on stosowne atesty.
Jeśli na posesji ma stanąć duży zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy, to konieczne jest wykonanie betonowego fundamentu. W przypadku, gdy docelowe miejsce znajduje się na terenach dotkniętych szkodami górniczymi wylewkę fundamentu można wykonać po uprzednim przestudiowaniu prawa górniczego i geologicznego. Tereny szkód górniczych to grunty niestabilne, a brak stabilności może doprowadzić do rozszczelnienia zbiornika i w konsekwencji wycieku jego zawartości.
Przepisy prawa budowlanego określają odległości zbiorników paliwowych dwupłaszczowych od poszczególnych elementów składowych otoczenia. Nie wolno zbiorników montować w pomieszczeniach zamkniętych, typu garaże, szopy, stodoły.
Jakie pojemności mają zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa?
W ofercie dla odbiorców indywidualnych są zbiorniki z tworzywa lub stalowe o pojemności od 1000 litrów wzwyż. O wyborze zawsze decydować powinny potrzeby gospodarstwa domowego. Jeśli użytkownicy używają oleju napędowego do ogrzewania budynków mieszkalnych i gospodarczych, w tym szklarni, a także wykorzystują olej do maszyn rolniczych, to warto rozważyć zakup dużego zbiornika o pojemności 10 tysięcy litrów.
Posiadanie podręcznych zbiorników dwupłaszczowych do paliwa to rozwiązanie bardzo wygodne dla rolników, ogrodników i sadowników. Można wykonywać rozmaite czynności gospodarcze bez konieczności odrywania się od pracy i udawania się do stacji paliw każdorazowo w przypadku wyczerpania paliwa w ciągniku, kosiarce czy innej maszynie rolniczej.
Oszczędność czasu i wygoda to nie wszystko. W czasach galopującej inflacji i rosnących cen paliw nie bez znaczenia jest to, że zgromadzenie zapasu oleju napędowego w dwupłaszczowym zbiorniku daje nam możliwość zaoszczędzenia pieniędzy.