Zwykle nie rozpracowuje się systemów ERP pod kątem ich szaty graficznej lub opcjonalnie interfejsu. Warto jednak od czasu do czasu zwrócić uwagę również i na to, gdyż to od wyglądu oprogramowania zależeć będzie czas realizacji określonych projektów, a także wygoda jego obsługi.

Kolory i inne zbędne dodatki

Od razu należy zacząć od tego, że oprogramowanie ERP nie powinno zawierać żadnych, zbędnych i kolorystycznych dodatków. Nadmiar koloru nie ułatwia pracy z oprogramowaniem. Wręcz przeciwnie – rozstraja on użytkownika systemu, co może nawet doprowadzić do błędów w jego obsłudze.

Jeśli chodzi o kolory, to powinny one dotyczyć wyłącznie ściśle określonych przycisków. Dla przykładu czerwienią można oznaczyć przycisk wysłania dokumentu do pionu księgowego, czy też przycisk odpowiedzialny za zalogowanie się do serwisu ERP. Reszta interfejsu powinna być utrzymana w dość delikatnej, pastelowej kolorystyce.

Wszystkie przyciski pod ręką

Najlepiej, jeśli oprogramowanie ERP zapewnia łatwy dostęp do wszystkich, najważniejszych przycisków. Oczywiście trudno oczekiwać, aby cały panel użytkownika był wręcz przesycony ikonami. W idealnym „świecie ERP” przyciski powinny być pogrupowane tematycznie, by można było je łatwo odnaleźć.

Dobrym pomysłem jest też wdrożenie systemu skrótów klawiszowych. Dobrze jest, jeśli budzą one jakieś tam skojarzenia z uruchamianymi funkcjami. Warto też zadbać o to, by w zewnętrznym dokumencie (lub w papierowej książce) znajdowała się „ściąga”, z której pracownik mógłby skorzystać.

Szybkość pracy

W aplikacjach ERP największą rolę odgrywa nie tyle wygląd interfejsu, co raczej jego szybkość. Interfejs narzędzia powinien mieć na tyle lekką i przejrzystą formę, by poszczególne jego funkcje mogły otwierać się w danym momencie i to najlepiej z jak najmniejszym opóźnieniem. Co ważne, interfejs nie może generować błędów, gdyż skutecznie utrudniają one korzystanie z narzędzia.

Podsumowując, wygląd oprogramowania ERP to nie wszystko. W platformach tego typu istotną rolę odgrywa głównie szybkość, gdyż to od niej zależy, jak szybko uda się przetworzyć nowe dane, wysłać pliki itd. Co więcej, tylko w szybkiej aplikacji będzie można współdzielić dane z innymi osobami w czasie rzeczywistym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here