Podglądanie żywej przyrody w domu jest bardzo pouczającym i fascynującym zajęciem. Jedną z najprostszych metod realizacji takiego planu jest posiadanie własnego akwarium. Zbiornik wodny pełen kolorowych roślin i zwierząt będzie cieszył nas szczególnie zimą, kiedy za oknem leży śnieg i wszystko wydaje się martwe. Jak założyć akwarium?
Jak założyć akwarium?
Jak zwykle, w takich przypadkach, musimy zadać sobie pytanie, jaki ma być nasz zbiornik, co będziemy w nim hodować i – oczywiście – ile pieniędzy na to poświęcimy. Akwaria mogą być różne – od malutkich zbiorniczków do postawienia na biurku, po kilkusetlitrowe giganty posiadająca własny system dostarczania wody i stalowy stelaż. W ostatnich latach dużą popularność zdobywają również akwaria rafowe, ale one przeznaczone są dla dużo bardziej zaawansowanych użytkowników i kosztują o wiele więcej czasu i pieniędzy.
Załóżmy jednak, że chcemy posiadać nasze pierwsze, niewielkie akwarium, o pojemności kilkudziesięciu litrów i do postawienia na szafce w pokoju. Będzie to typowy zbiornik z rybami i roślinami, bez żadnych udziwnień i zaawansowanej techniki. Zaczniemy od zmierzenia powierzchni szafki, sprawdzenia jej wytrzymałości i określenia, w którym miejscu pokoju ma stać (niezbyt blisko okna, żeby nie padały na akwarium bezpośrednio promienie słoneczne). Do niej dobieramy odpowiednie wymiary szkła. Kolejnym krokiem jest zakup podłoża i osprzętu w postaci filtrów, grzałki, urządzenia do napowietrzania. Wreszcie czas na rośliny. Kiedy już mamy to wszystko w domu, ustawiamy zbiornik, wsypujemy umyte podłoże i zalewamy wodą do 1/3 wysokości. Instalujemy urządzenia techniczne, sprawdzamy podłączenia, przymocowujemy oświetlenie, o ile nie mamy pokrywy z własnymi lampami. Planujemy dokładnie, gdzie umiejscowić rośliny. Musimy pamiętać, że szybko zaczną one rosnąć i jeśli posadzimy ich zbyt wiele to zakryją nam widok. Rozmieszczamy korzenie i zalewamy całość wodą. Dopiero następnego dnia, kiedy woda będzie już odstała, a wszelkie zanieczyszczenia opadną, możemy wpuścić kupione wcześniej ryby. Gotowe – mamy pierwsze akwarium!
Korzyści z posiadania akwarium
Jakie jednak korzyści daje nam posiadanie akwarium? Wydaje się, że podstawową korzyścią płynącą z posiadania w domu akwarium jest możliwość podziwiania na co dzień przyrody. Oczywiście musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to jedynie namiastka przyrody. Akwarium daje nam jedynie pewne wyobrażenie na temat tego jak funkcjonują ryby w swoim środowisku. Dlatego jest to jednak dosyć złudne. Akwarium w pewnych powodów estetycznych jest jednak jak najbardziej na miejscu w mieszkaniu. Jednak jeśli chcemy podziwiać ryb w ich naturalnym środowisku, to wydaje się, że w zasadzie nie ma takich możliwości oprócz programów przyrodniczych.
Gdzie można obserwować ryby?
Skoro akwarium, podobnie jak ZOO, jest jedynie namiastką tego jak zwierzęta żyją w naturalnych warunkach. Jeśli jednak chcemy podejrzeć ryby w środowisku bardziej zbliżonym do naturalnego, powinniśmy udać się do ogrodów zoologicznych, które mają specjalne instalacje hydrotechniczne. To tak zwane oceanarium. Zwiedzający spacerują w specjalnych tunelach, które umiejscowione są w głębi zbiornika wodnego, w którym pływają ryby. Bardzo popularne jest choćby wrocławskie oceanarium – Afrykarium. Warto odwiedzić to miejsce, aby móc na własne oczy podziwiać wspaniałe zwierzęta wodne. To z pewnością świetny sposób, aby miło spędzić czas w weekend. Dzięki takiej wycieczce do oceanarium, możemy podziwiać piękno przyrody w niemalże naturalnej postaci. Jednak musimy wiedzieć, że to nadal są jednak zwierzęta zniewolone. Jak wiec można obserwować przyrodę całkowicie naturalnie?
Programy przyrodnicze
W przypadku ryb nie jest to takie proste. O ile w przypadku zwierząt lądowych wystarczy, że pojedziemy do lasu, czy też ogólnie w teren, to przecież tak po prostu nie zanurzymy się pod wodę, aby obserwować ryby. Z pomocą przychodzą nam programy przyrodnicze. W telewizji znajdziemy mnóstwo kanałów tematycznych poświęconych problematyce przyrodniczej. W tym wypadu możemy liczyć na piękne zdjęcia ryb w ich naturalnym środowisku. Naukowcy i filmowcy wyposażeni są w nowoczesny sprzęt do filmowania pod wodą. Mamy więc unikalną możliwość śledzenia ryb i innych stworzeń wodnych w ich codziennej egzystencji. Ciekawą opcją są również kamerki umiejscowione na stałe pod wodą, z których prowadzone są w internecie stałe transmisje. Dzięki temu widzimy obraz wręcz dziewiczy i na żywo, niepoddany żadnym przeróbkom i cięciom. Takie doświadczenie pozwala nam lepiej zrozumieć, jak zupełnie inne jest życie ryby w akwarium. I dlaczego stanowi zaledwie namiastkę tego, jak to wygląda w rzeczywistości. Warto o tym wiedzieć, jeżeli planujemy założenie akwarium w domu.