Każdemu z nas zależy na tym, żeby nie płacić wysokich rachunków za zużycie energii. Jeśli tylko możemy, staramy się uzyskać oszczędności w tej dziedzinie. Każdy ma nieco inne sposoby jak oszczędzić na oświetleniu. Jednak najważniejsze czynniki, które należy brać pod uwagę to:

  1. Wykorzystywać w jak największym stopniu światło dzienne, aby nie generować konieczności oświetlenia światłem sztucznym.
  2. Wykorzystywać źródła światła, które są ekonomiczne w eksploatacji czyli mają wysoką efektywność energetyczną.
  3. Bardzo dobrym sposobem jest również zapoznanie się z tematem automatycznego sterowania oświetleniem.

Oświetlanie wnętrz kiedyś i dziś

Dziś już coraz rzadziej używa się tradycyjnych żarówek. Mimo wielu ich zalet takich jak ciepła barwa światła to ich wadą było duże zużycie energii. Ich zakup co prawda nie był kosztowny, ale używanie w szerszej perspektywie było nieopłacalne. Coraz częściej korzystamy ze świetlówek kompaktowych, które są nazywane błędnie żarówkami energooszczędnymi. Wybierając te lepszej jakości możemy liczyć na to, że pobierają one zaledwie 20% energii, którą zużywa tradycyjna żarówka. Dają one też światło o przyjemnych właściwościach barwnych, a ich trwałość jest ponad 10 razy większa niż tradycyjnej żarówki. Potrzebują jednak trochę czasu na to, aby osiągnąć pełny strumień świetlny lampy.

Technologia wciąż idzie do przodu, dlatego obecnie najwyższą efektywnością energetyczną cieszą się diody LED. Wykorzystują one technikę półprzewodnikowych diod świecących. Obecnie producenci są coraz bardziej pomysłowi dzięki czemu łącząc takie diody w zespoły, możemy uzyskać bardzo efektywne źródła światła.

Inteligentne sterowanie oświetleniem

Coraz większą popularnością cieszy się sterowanie oświetleniem domowym. Jest to w pełni ekonomiczne rozwiązanie dla nowoczesnych budynków. Oznacza to, że mamy możliwość na automatyczne zapalanie i gaszenie światła w zależności od światła naturalnego na zewnątrz. Jedną z interesujących funkcji jest również stopniowe ściemnianie oświetlenia, które umożliwia automatyczne załączanie z niepełną mocą zaraz po tym, kiedy robi się ciemno, w miarę coraz głębszej ciemności rozjaśnia się wnętrze pomieszczenia. Daje to przyjemny komfort domownikom. Nie oznacza to, że gaszenie czy włączenie światła nie może przebiegać natychmiastowo. Chodzi o to, że ten system to w pełni indywidualne rozwiązanie, które możemy dopasować do naszych potrzeb. Takie zaprogramowanie oświetlenia w naszym domu pozwoli w dużym stopniu uzyskać oszczędności finansowe. To inteligentne rozwiązanie zapewni system Philips HUE. Inspiracji możemy poszukać na stronie autoryzowanego sklepu Philips HUE https://iluve.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here