Każdy płatnik składek na ubezpieczenie społeczne musi koniecznie sumiennie wykonywać wszelkie nałożone przez ustawę obowiązki w zakresie opłacania składek.

Obowiązków wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest niemało i żaden przedsiębiorca ani pracodawca nie jest ich zwolennikiem. Jednak trzeba pamiętać o tym, że opłacanie składki na ubezpieczenie społeczne za siebie albo za swoich pracowników skutkuje tym, że dzięki temu będzie w przyszłości dalszej lub bliższej możliwość skorzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Nie każdy się nad tym zastanawia, ale każdy chciałby skorzystać z tych świadczeń.

Jakie są to świadczenia? Wszystko zależy od rodzaju opłacanych składek, w których większość jest obowiązkowa w przypadku umowy o pracę lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Składka emerytalna zapewnia nam, że po uzyskaniu wieku emerytalnego otrzymamy z systemu ubezpieczeń społecznych emeryturę. Mimo że emerytury są niskie i to wie każdy, to jednak wiadomo, że lepiej jest dostawać jakąś emeryturę, niż żadną.

Nie każdy jest na tyle oszczędny na co dzień, że jest w stanie oszczędzać takie kwoty, które pozwoliłyby na zaoszczędzenie konkretnej sumy i odłożenie jej na kilkadziesiąt lat, na okres emerytalny. Większość mogłaby się więc zdziwić, że ostatecznie po zakończeniu kariery zawodowej, a ta się przecież kiedyś skończy, nie mieliby wystarczających pieniędzy do życia przez resztę swoich dni. Może więc jednak warto odkładać jakąś kwotę na emeryturę lub płacić składkę emerytalną? Jeżeli jesteś pracownikiem, wszelkie składki opłaca za ciebie pracodawca.

Obecnie obowiązuje nowy druk ZUS DRA i ZUS RCA. Są to dokumenty rozliczeniowe do ZUS, to jest deklaracja rozliczeniowa i imienny raport dotyczący pracowników, za których opłacalne są składki. Takie dokumenty służą do przekazywania do zusu wszelkich informacji o danym pracowniku, wynagrodzeniu, okresie pracy i odkładanych składkach. Mają obowiązek je wystawiać wszyscy pracodawcy, którzy zatrudniają ludzi do pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here