Coraz większa liczba osób inwestuje w kupno nieruchomości przeznaczone na wynajem. Nie jest to łatwa decyzja i należy ją dokładnie przemyśleć. Jak wybrać najlepsze mieszkanie? Jakich wystrzegać się błędów oraz na co zwrócić uwagę?

Pierwszym krokiem powinno być rozeznanie na lokalnym rynku nieruchomości. Dobrze jest obejrzeć jak najwięcej lokali. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na stan całego budynku oraz okolicę, metraż mieszkania i jego układ, jakiej spółdzielni podlega oraz jaka jest wysokość opłat, stan instalacji i sposób ogrzewania mieszkania.

Pełny poradnik dotyczący kupna pod wynajem znajdziesz tutaj: https://www.mieszkania.xyz/jak-kupic-mieszkanie-na-wynajem/

Wybierz grupę docelową

Warto ustalić kto będzie potencjalnym najemcą. Wtedy będzie jasne czym się kierować przy wyborze mieszkania. Wyróżnić można:

  • studentów

  • singli

  • młode małżeństwa z dziećmi

  • seniorów

Lokalizacja mieszkania

Wybór dobrej lokalizacji mieszkania to kluczowa sprawa. Ponieważ rzutuje to bezpośrednio na wybór potencjalnego najemcy. Duży plus to bliska odległość do sklepów i centrów handlowych. Należy także zwrócić uwagę na obecność zieleni oraz czy znajduje się na osiedlu strzeżonym.

Niezmiernie ważna jest komunikacja. To priorytet, aby swobodnie można było się poruszać nie tylko do centrum miasta, ale również w innych kierunkach.

Single zdecydowanie będą preferować mieszkania bliżej centrum. Dla rodziny z dziećmi ważna jest bliskość szkoły czy przedszkola, place zabaw oraz tereny zielone. Natomiast mieszkania położone blisko uczelni to gratka dla studentów.

Układ i rozmieszczenie w mieszkaniu

Fundamentalna sprawa to także powierzchnia mieszkania. Mniejsze mieszkanie będzie tańsze w utrzymaniu oraz opłaty do spółdzielni będą niższe. A co za tym idzie – większe zainteresowanie ze względu na koszt wynajmu. Dlatego największą popularnością cieszą się mniejsze lokale.

Najemcy stawiają na wygodę oraz funkcjonalność, czyli na jak najmniejszej powierzchni ma znajdować się odpowiednia liczba pomieszczeń. Wzięciem cieszą się lokale o powierzchni do 45 m² z dwoma pokojami.

Kluczową sprawą jest także położenie mieszkania. Jeśli w bloku nie ma windy, a docelowym najemcom ma być rodzina z dzieckiem lub seniorzy należy wybrać niżej położone. Z kolei jeżeli jest winda szukajmy mieszkania położonego dalej od niej, ponieważ hałas może zniechęcać. Inne negatywne opcje położenia mieszkania to wjazd do garażu lub brama.

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania od dewelopera to możemy liczyć na niższe koszty. Ponieważ nie musisz wtedy płacić podatku PCC przy zakupie w wysokości 2% wartości mieszkania – to duży plus. Dodatkowo możesz dowolnie wykończyć mieszkanie biorąc pod uwagę oczekiwania potencjalnego najemcy. Poza tym masz pewność, że wszystkie instalacje są nowe i nie zaskoczy cię nieoczekiwany remont. Szeroki wybór mieszkań dostępny na https://sonarhome.pl.

Plusem zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest dostępność i w zasadzie „od ręki” można je wynająć. Oczywiście jeśli jest w dobrym stanie i nie wymaga remontu. Dodatkowo jest możliwość skorzystania z amortyzacji podatkowej w wysokości 10% rocznie. Pod warunkiem, że mieszkanie jest pełną własnością i przez minimum 60 miesięcy było używane.

Przeczytaj również: Kupno mieszkania od dewelopera

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here