Roleta rzymska to dość ciekawa odmiana tradycyjnej rolety zakładanej w wielu mieszkaniach do ochrony wnętrza przed nadmiarem promieni słonecznych oraz dla zachowania prywatności. Roletę taką możemy kupić lub uszyć. W poniższym artykule dowiesz się podstawowych informacji na temat rolet oraz, co najważniejsze, przekonasz się jak uszyć roletę rzymską domowym sposobem.

Co warto wiedzieć o roletach rzymskich?

Rolety rzymskie swoim wyglądem bardzo przypominają tradycyjne rolety okienne. Co więc je wyróżnia? Przede wszystkim niosą one o wiele większy walor dekoracyjny. Nie są zwykła zasłoną przed światłem. Gdy je podnosimy atrakcyjnie się układają, a dodatkowe elementy dekoracyjne takie jak frędzle czy falbanki dodają im szyku. Ostatnio dosyć modne są rolety z nieco prześwitującego materiału. Nie zapewniają one dostatecznej ochrony przed słońcem, ale wyglądają bardzo efektownie. Spełniają bardziej rolę firan niż zasłon w mieszkaniu.

Tkaniny z jakich zrobione są rolety rzymskie

Tkaniny z jakich zrobione są rolety rzymskieRolety rzymskie szyte są z przeróżnych tkanin, a konkretny wybór zależy od ich zastosowania. Jeśli chcemy, tak jak wyżej, wspomniano wpuszczać dużo słońca do domu to powinniśmy użyć jasnych, niemal przezroczystych tkanin. Kolejnym typem są rolety dekoracyjne, które są uszyte z tkanin lekko zaciemniających. Jest to rozwiązanie kompromisowe. Takie rolety są zarówno stylowe jak i praktyczne. Możemy także użyć rolet całkowicie zaciemniających pomieszczenie. Wtedy do wyboru mamy ciemną i grubą tkaninę. Jest to dobre wyjście do sypialni lub na przykład do pokoju, w którym posiadamy telewizor. Odpowiednie zaciemnienie takich pomieszczeń jest niezwykle komfortowe.

Jak uszyć roletę rzymską?

Choć wydawać by się mogło, że uszycie takiej rolety jest niezwykle trudne, to jednak wcale w rzeczywistości tak nie jest. Więc jak uszyć roletę rzymską tak, by idealnie wpasowała się w nasze okno?

Jeśli chodzi o sam wykrój to jest on dość prosty, bo jest to zwykły prostokąt. Najpierw należy dokładnie wymierzyć okno bądź otwór okienny oraz mechanizm dotychczasowej rolety. Każda roleta jest inna i posiada różny rodzaj mechanizmów, dlatego jeśli chodzi o wymiary, należy podejść do tego indywidualnie. Najpierw należy zmierzyć listwę, do której umocowana będzie tkanina rolety, to będzie szerokość oraz ustalamy długość tkaniny, jaką chcemy mieć po rozwinięciu rolety. Tak powstały prostokąt będzie naszym wykrojem wyjściowym.

Jak uszyć roletę rzymską?Teraz należy odpowiednio go zmodyfikować, dodając zapasy niezbędne do wykończenia i zamontowania rolety. I tak do szerokości materiału należy dodać około 2 cm na podwinięcie materiału po obu stronach. Teraz trzeba się zająć długością co jest nieco bardziej skomplikowane. Kolejno należy trochę pobawić się matematyką. I tak dodajemy 2 cm na podwinięcie dołu rolety. Potem 7 cm na podwinięcie góry rolety i wszycie taśmy na rzepę. Należy również pamiętać o dodaniu zapasów na tuneliki w których zamontowane zostaną „patyczki” usztywniające roletę. To ile cm maja one wynieść zależy od tego ile takich tunelików chcemy mieć. Przyjmijmy, że na 1 tunelik potrzebować będziemy 1 cm, jest to założenie przy bardzo wąskich patyczkach. Ty trzeba indywidualnie określić jaki tunelik będzie potrzebny by nasze patyczki bez problemu do niego weszły. Załóżmy, że tunelików jest 5, więc 5*1 cm daję nam 5 cm dodatkowo do długości tkaniny. Taka sytuacja podzieli nam tkaninę na 6 części.

Teraz przystępujemy do kolejnej części

A mianowicie należy rozprasować i zaprasować tkaninę. W tym celu należy najlepiej na lewej stronie tkaniny narysować linie pomocnicze. Można na prawej, ale nie mamy wtedy pewności czy linie znikną i będą niewidoczne już w etapie końcowym. Jak już mamy rozrysowane linie pomocnicze, przystępujemy do prasowania. Zaprasowujemy wszystkie niezbędne fragmenty, które rozrysowaliśmy sobie wcześniej na tkaninie. Ostatnim etapem jest samo szycie. Rozpoczynamy je od dłuższych boków materiału. Przy tunelikach składamy lewą część do lewej i zszywamy w ten sposób powstały tunelik. Na końcu należy tylko przyszyć taśmę z rzepą na górze rolety i wykończyć jej dół. Przed powieszeniem jeszcze tylko przyszyć oczek bądź tasiemki, przez które przewleczecie taśmy z mechanizmu rolety. Należy je przyszyć po lewej stronie, kilka milimetrów od linii szycia tunelików. Teraz tylko przeprasować przed powieszeniem, włożyć nasze patyczki w tuneliki i przyczepić naszą roletę za pomocą taśmy z rzepami do mechanizmu. I gotowe.

Podsumowanie

Jak więc widać uszycie takiej rolety nie jest niczym trudnym. Trzymając się kilku prostych zasad każdy może we własnym zaciszu domowym stworzyć roletę idealnie pasującą do wymagań domowników.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here