Łosoś to znana i bardzo popularna w Polsce ryba. Najczęściej kupujemy surowe łososiowe dzwonka do smażenia, albo zapakowane w folię cienkie płaty łososia wędzonego. Nie zastanawiamy się specjalnie nad tym skąd łosoś pochodzi, jak był przechowywany, jaką metodę zastosowano podczas wędzenia.

Jak przyrządzić łososia?

Jak przyrządzić łososiaZdecydowana większość dostępnych w polskich sklepach wyrobów z łososia oparta jest na rybach pochodzących z hodowli. Aby uzyskać piękny kolor ryby karmione są karmą z dodatkiem barwników. Łosoś żyjący w warunkach naturalnych nie ma aż tak intensywnej pomarańczowej barwy. Warto zapłacić więcej i zjeść kawałek dzikiego łososia atlantyckiego lub bałtyckiego – nie trzeba być wybitnym znawcą ani wielkim smakoszem, aby poczuć różnicę.
Na bazie łososia przyrządzane są różnego rodzaju dania obiadowe oraz przystawki, zakąski. Jeśli chcemy zaskoczyć gości czymś wyjątkowym nauczmy się jak przyrządzić łososia w sposób oryginalny, a przy tym bardzo prosty i mało kłopotliwy.

Gravlax

Do przygotowania skandynawskiej potrawy o nazwie gravlax potrzebny jest płat świeżego łososia, z którego należy wykroić dwa mniej więcej równe kawałki. Kawałki ryby należy przykryć grubą warstwą soli morskiej oraz posypać świeżym lub mrożonym koprem. Złożone razem kawałki ryby należy owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki.
Sól między kawałkami ryby będzie wydobywać wodę z jej wnętrza, więc lepiej położyć rybę w miseczce i nadmiar wody wylewać. Wystarczą dwa – trzy dni i gravlax jest gotowy. Trzeba bardzo ostrym nożem pokroić go na plasterki i używać jako dodatek do kanapek, jajek, przekąsek. Smak gravlaxa jest niepowtarzalny. Tak przygotowana ryba smakuje podobnie jak łosoś wędzony, ale ma ładniejszy zapach i jest naturalna, bez dodatków chemicznych.
Można do przygotowywania gravlaxa dodać trochę grubo zmielonego pieprzu oraz skórki startej z cytryny. Kawałki ryby warto skropić świeżym cytrynowym sokiem.
Tak przyrządzony łosoś podany na desce w towarzystwie ciemnego pieczywa i czosnkowego masła własnej roboty może być kulinarnym przebojem sylwestrowej domówki. Do tego wskazany jest kieliszek czystej wódki – koniecznie zmrożonej!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here