Czy musisz napisać list motywacyjny, aby ubiegać się o pracę? W większości przypadków odpowiedź brzmi „tak”. Jednak przed dokonaniem tego warto się zastanowić jak pisać list motywacyjny.

Jak pisać list motywacyjny?

Jak pisać list motywacyjny?Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny, powinieneś zapoznać się z celem dokumentu. List motywacyjny to dokument przesłany wraz z CV, zawierający dodatkowe informacje na temat twoich umiejętności i doświadczenia. List motywacyjny zwykle towarzyszy każdemu wysłanemu CV. Pracodawcy używają listów motywacyjnych jako sposobu sprawdzania kandydatów na dostępne oferty pracy i ustalenia, którzy kandydaci chcieliby przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli pracodawca wymaga listu motywacyjnego, zostanie on wymieniony na liście ofert pracy. Nawet jeśli firma o niego nie poprosi i tak możesz go dodać.

List zawiera szczegółowe informacje o tym, dlaczego kwalifikujesz się do pracy, o którą się ubiegasz

Nie powtarzaj po prostu tego co znajduje się w twoim życiorysie – raczej dołącz szczegółowe informacje o tym dlaczego dobrze dopasowujesz się do wymagań pracodawcy.
List motywacyjny to często twój pierwszy pisemny kontakt z potencjalnym pracodawcą, wywołujący krytyczne pierwsze wrażenie. Coś, co może wydawać się małym błędem, na przykład literówka, może spowodować natychmiastowe usunięcie Twojej aplikacji z listy. Z drugiej strony, nawet jeśli Twój list motywacyjny jest bezbłędny i doskonale napisany, jeśli jest ogólny (i nie zawiera odniesienia do firmy ani żadnych szczegółów w opisie stanowiska), prawdopodobnie zostanie również odrzucony. Skuteczne listy motywacyjne wyjaśniają powody twojego zainteresowania konkretną organizacją i określają twoje najistotniejsze umiejętności lub doświadczenia. Określ znaczenie, uważnie czytając opis stanowiska, oceniając wymagane umiejętności i dopasowując je do własnych umiejętności.
Jest kilka rzeczy, których nie musisz umieszczać w listach przewodnich, które piszesz.

List dotyczy twoich kwalifikacji do pracy, a nie Ciebie osobiście

Nie ma potrzeby udostępniania żadnych danych osobowych o sobie ani swojej rodzinie. Jeśli nie masz wszystkich kwalifikacji, których szuka pracodawca, nie wspominaj o tym. Zamiast tego skoncentruj się na poświadczeniach, które pasują. Nie wspominaj o wynagrodzeniu, chyba że firma poprosi o twoje wymagania dotyczące wynagrodzenia . Jeśli masz pytania dotyczące pracy, wynagrodzenia, harmonogramu lub świadczeń, nie należy podawać ich w liście.

Bardzo ważne jest, aby nie pisać za dużo. Trzymaj list skoncentrowany, zwięzły i kilka akapitów. Ważne jest, aby przekazać wystarczającą ilość informacji, aby zachęcić do skontaktowania się z Tobą w celu przeprowadzenia wywiadu.

Twój list motywacyjny powinien być sformatowany jak profesjonalny list biznesowy

Czcionka powinna pasować do czcionki użytej w CV i powinna być prosta i łatwa do odczytania. Podstawowe czcionki, takie jak Arial, Calibri, Georgia, Verdana i Times New Roman dobrze wyglądają w listach motywacyjnych. Rozmiar czcionki 10 lub 12 punktów jest łatwy do odczytania. Dodaj spację między nagłówkiem, pozdrowieniem, każdym akapitem, końcem i podpisem. Możesz zmniejszyć rozmiar czcionki i marginesów, aby utrzymać dokument na jednej stronie, ale pamiętaj, aby pozostawić wystarczająco dużo miejsca, aby list był czytelny.

Twój list motywacyjny powinien być sformatowany jak profesjonalny list biznesowyBardzo ważne jest, aby list motywacyjny był dostosowany do każdej posady, o którą się ubiegasz. Oznacza to coś więcej niż tylko zmianę nazwy firmy w treści listu.
Każdy list motywacyjny, który piszesz, powinien być dostosowany, aby zawierał informacje o jaką pracę się ubiegasz (umieść nazwę stanowiska w akapicie otwierającym), jak dowiedziałeś się o pracy (i poleceniu, jeśli je posiadasz), dlaczego masz kwalifikacje do pracy (bądź konkretny), co masz do zaoferowania pracodawcy i dlaczego chcesz pracować w tej konkretnej firmie (dopasuj swoje umiejętności do opisu stanowiska pracy i poczytaj o misji organizacji, wartościach i celach, o których warto wspomnieć w liście). Na końcu każdego listu motywacyjnego należy również dodać podziękowanie za zainteresowanie Twoją kandydaturą i wyrazić chęć spotkania, na których będziesz mógł bliżej zaprezentować swoją kandydaturę.

Pamiętaj, aby przed wysłaniem edytować i sprawdzać list motywacyjny

Może to zabrzmieć głupio, ale upewnij się, że podałeś poprawne nazwy pracodawców i firm – kiedy piszesz wiele listów motywacyjnych jednocześnie, łatwo jest popełnić błąd. Wydrukowanie i przeczytanie na głos to dobry sposób na wyłapanie małych literówek. Zawsze dwukrotnie sprawdź pisownię nazwy kontaktu, a także nazwy firmy. Jeśli to możliwe, poproś przyjaciela lub członka rodziny o pomoc w korekcie listu motywacyjnego, ponieważ dwie pary oczu są lepsze niż jedna, a nawet profesjonalni korektorzy nie zawsze łapią swoje własne błędy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here