Największym kosztem utrzymania domu jest ogrzewanie. Jest to około 70% – 80 % wydatków związanych z utrzymanie domu. Niezmiernie ważne jest, by już w momencie budowy domu podjąć odpowiednie decyzje dotyczące ocieplenia.

Jak ocieplić dom?

Pytanie jak ocieplić dom nurtuje wielu właścicieli. Jest to jedna z najpoważniejszych decyzji w procesie budowy domu. Koszt ocieplenia jest wysoki, ale ponosząc go jednorazowo jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty trzymania budynku. Bardziej opłacalny jest jednorazowy wydatek, niż ciągłe zmaganie się z wysokimi kosztami ogrzewania. W końcu budując dom nie planujemy mieszkać w nim rok czy dwa. Będziemy w nim mieszkać wiele lat, a może i nasze dorosłe dzieci w nim zamieszkają?

Warto zastanowić się jak ocieplić dom

Jak ocieplić dom?Najpopularniejszym ociepleniem zewnętrznym jest ocieplenie styropianem lub wełną mineralną. Wybierając metod ocieplenia styropianem należy zastanowić się jakiej grubości styropian wybrać. Jak ocieplić dom budowany metodami tradycyjnymi. Podaje się, że odpowiednim styropianem dla tej formy budowy jest styropian biały o grubości 18 cm i 20 cm ( do tej pory przeważnie używane były grubości 12 cm i 15 cm ). W przypadku budowy domu pasywnego i energooszczędnego używa się styropianu grafitowego o grubościach 15 cm i 25 cm.

Zadając sobie pytanie jak ocieplić dom musimy pamiętać również o ociepleniu podłogi. Tu najważniejsze jest by użyty styropian był twardszy niż ten wykorzystany do ocieplania ścian.

Podłoga musi być wytrzymała i solidna, w końcu będziemy ustawiać na niej ciężkie rzeczy czy parkować samochód.

Mimo dużej popularności tej metody, a co za tym idzie częstego stosowania, jest ona obarczona dużym ryzykiem. Ocieplenie musi być wykonane z dużą precyzją i starannością. Złe przygotowanie podłoża do nakładania płyt styropianowych, na przykład złe osuszenie, czy wyczyszczenie powierzchni, może spowodować złe przymocowanie styropianu. Takie wykonanie ocieplenia w rezultacie przyniesie nam więcej szkody niż pożytku. Zastanawiając się jak ocieplić dom warto zastanowić się komu powierzymy wykonanie ocieplenia, gdyż jej nie prawidłowe wykonanie zaważy na komforcie korzystania z domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here