Czasy, gdy powiązani byliśmy z jednym pracodawcą przez całe życie minęły. Dziś stanowczo poleca się zmianę pracy co dwa, góra trzy lata. Szybkie tempo życia i chęć podróżowania oraz wolność nie pozwalają młodemu człowiekowi na długie pozostanie w jednym miejscu. Chcemy być mobilni, a jednocześnie nie palić za sobą mostów. Co zrobić więc, gdy chcemy zrezygnować z naszej aktualnej pracy, ale nie chcemy wdawać się w bój z pracodawcą?

Jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron?

Jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stronSą na to dwa rozwiązania. W zasadzie trzy, bo to trzeci występuje wtedy, gdy kończy nam się umowa i po prostu nie chcemy, by pracodawca posiłkował się, by ją z nami przedłużać. My przedstawiamy jednak rozwiązania, gdy umowa o pracę jest, a to my, z pewnych powodów czy pobudek zdecydowaliśmy się odejść. Niezależnie od tego jaki mamy powód, mamy prawo do zakończenia umowy i pójścia własną ścieżką.

Generalnie kodeks pracy wskazuje nam okresy wypowiedzenia. W zależności od stażu pracy wynoszą one od dwóch tygodni w przypadku zatrudnienia do sześciu miesięcy, jeden miesiąc, gdy pracujemy powyżej 6 miesięcy, ale poniżej 3 lat i 3 miesiące, gdy w firmie jesteśmy powyżej 3 lat. Można więc to kwestię wykorzystać w przypadku składania wypowiedzenia z pracy. Należy wtedy jednak liczyć się, że od momentu złożenia pisma musimy przepracować jeszcze ten narzucony nam okres. Można go wykorzystać jako urlop, jednak z reguły urlop jest na tyle krótki, że nie pozwala na całkowite wyrównanie z okresem wypowiedzenia.

Wypowiedzenie po uzgodnieniu z pracodawcą?

Istnieje jednak nieco inna forma. Jest to wypowiedzenie po uzgodnieniu warunków z pracodawcą. Jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron? Istota tego dokumentu jest taka sama, a wzory do niego znaleźć można za darmo w internecie. Takie wypowiedzenie zawierać powinno dane pracownika, tj. jego imię i nazwisko, a także adres. Po drugiej stronie umieszczamy dane pracodawcy, nazwę firmy, jej adres oraz NIP. Następnie tytułujemy nasz dokument jako wypowiedzenie i rozpoczynamy jego treść. W piśmie znaleźć się powinna uzgodniona wcześniej z pracodawcą data wypowiedzenia o pracę wraz z datą zawarcia umowy, którą chcemy wypowiedzieć. Tak przygotowane wypowiedzenie należy poświadczyć własnym podpisem, a następnie zanieść do pracodawcy celem potwierdzenia przez niego warunków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here