Zakup samochodu zawsze wiąże się z podjęciem kilku ważnych decyzji. Jedną z nich jest na przykład wybór pomiędzy samochodem z silnikiem na benzynę lub dieslem. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jednak rozważając obie opcje należy zastanowić się nad tym, do pokonywania jakich tras dane auto będzie przeznaczone.

Jak jeździć dieslem?

Jak jeździć dieslemJeśli do pokonywania dłuższych dystansów to diesel będzie lepszym wyborem, ponieważ silnik nagrzewając się dłużej będzie zużywał więcej paliwa na krótszych dystansach, natomiast na dłuższych będzie zdecydowanie oszczędniejszym wyborem. Jednak przed zakupem dobrze jest poznać kilka reguł, jak jeździć dieslem, aby jak najlepiej nam służył. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe odpalanie samochodu, a szczególnie w zimnie przy niskich temperaturach. Nie jest dobrym pomysłem najpierw odpalenie samochodu, a następnie odśnieżanie, ponieważ ze względu na to, że diesel bardzo efektywnie zużywa paliwo, a wiec nie traci energii w formie ciepła. Dlatego takie odpalanie silnika będzie powodowało tylko utratę niepotrzebnie paliwa. Jednak dobrze jest rozpocząć jazdę nie wcześniej niż po upływie minimum 30 sekund, pozwoli to zadbać o silnik, który będzie miał chwilę na osiągniecie odpowiedniej temperatury. Ważnym aspektem jest również jazda na odpowiednich obrotach. Samochody z dieslem szybko reagują na wciskanie pedału gazu, dlatego dobrze jest jeździć przy ok 1500 obr./min. Pozwoli to na ekonomiczną jazdę bez zbyt wysokiego zużycia paliwa.

Turbosprężarka w silnikach diesla

Wiele samochodów z silnikiem diesla jest wyposażonych w turbosprężarkę, która jest elementem uznawanym za awaryjny, a jej naprawa jest stosunkowo kosztowna. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby jej nie uszkodzić. Ważne jest tutaj odpowiednie zakończenie jazdy, a mianowicie jeśli jechaliśmy z duża prędkością nie należy natychmiast wyłączać silnika, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tłoków. Ponadto należy używać wysokiej jakości oleju, wymieniając go razem z filtrami.
Zakup samochodu z silnikiem diesla ma swoje wady ale są one nieznaczne w stosunku do zalet tego silnika. Dbając o niego odpowiednio może być świetnym rozwiązaniem, które posłuży nam długie lata i jednocześnie nie zniszczy naszego budżetu domowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here